Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesinden Yeni ‘Pirola’ Varyantı Uyarısı: Aşıdan Kaçma İhtimali Var

Son günlerde gribal hastalıklarda artış görülmesiyle birlikte koronavirüs salgını yeniden akıllara geldi. Birkaç farklı ülkede maske kullanımına geri dönülürken koronavirüsün yeni varyantlarının ortaya çıktığı kaydedildi. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ‘pirola’ varyantının aşıdan kaçma ihtimali olan bir varyant olabileceğinin altını çizdi.

Tüm dünyada milyonlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs, yeni varyantlarla hızla yayılmaya başladı.

Türkiye’de ilk olarak 2020 yılının Mart ayında görüldüğü açıklanan koronavirüs, bütün dünyayı etkisi altına almıştı. Yaklaşık 2 yıl boyunca bütün dünya evine kapanmış, hastalığın geçmesini beklemişti. 

Koronavirüs aşılarının geliştirilmesi ve bağışıklığın kazanılmasıyla birlikte pandeminin bittiği düşünülüyordu. Ancak ortaya çıkan son vakalar, koronavirüsün bitmediği yönünde.

İngiltere Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Eris adı verilen varyantın 7 yeni vakadan birisini oluşturduğunu bildirmişti.

Yeni vakaların yaklaşık yarısını oluşturan Eris varyantı, tüm dünyayı alarma geçridi. İngiltere’de en yaygın ikinci varyant olarak kaydedilen Eris, uzmanlar tarafından yakın takibe alınmıştı. 

Eris varyantının ardından dünya gündemine son olarak ‘Pirola’ varyantı geldi.

‘Pirola’ varyantı bilim dünyasında “süper varyant” olarak adlandırılmaya başlandı.

cdnuploads.aa.com.tr

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ‘pirola’ varyantının ‘süper varyant’ olarak adlandırıldığının altını çizdi. 

Priola varyantı hakkında açıklamalarda bulunan Şener, aşıyla birlikte alınan antikorların pirola varyantına dayanıksız olabileceği yönünde hipotezler olduğunu belirtti.

“Pirola varyantının aşıdan kaçan bir varyant olma ihtimali yüksek gibi görülüyor.”

Şener, henüz pirola varyantının ölüm ya da hasta yatış oranlarını artırdığına dair bir bilgi olmadığının da altını çizdi. 

Öte yandan süreci takibinin çok önemli olduğunu belirten isim,

‘Ülkemiz dahil olmak üzere bazı ülkelerde, artık Covid-19 salgınıyla ilgili şikayetlerinde kişiler çoğunlukla hastanelere gitmiyorlar, herhangi bir test yaptırmıyorlar. Pirola varyantında da semptomlar aynı. Vatandaşlarımız, ateş, eklem ağrısı, kas ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı, ishal ve halsizlik, kas, eklem ağrısı gibi semptomlardan birkaç tanesi varsa, herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurup mutlaka PCR testi yaptırmalı. Test pozitifse, en azından kendileri açısından hastalığı geçirme zamanını belirlemeleri gerekiyor.’

ifadelerini kullandı.

“Kişi eğer son 6 ay içerisinde Covid-19 enfeksiyonu geçirmişse, sonbahar ve kış dönemi için aşılanmalarına gerek yok.”

Bilim kurulu üyesi Şener ayrıca gelecek dönemde bütün dünyada varyantlara yönelik aşılamaların veya aşı takvimlerinde değişikliklerin yaşanmasını beklediğini belirtti. 

Bir hasta için gerekli olup olmadığını belirlenmesi için ise hastanın son 6 ay içerisindeki ay takviminin incelenmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Şener, son olarak ‘Kişi eğer son 6 ay içerisinde Covid-19 enfeksiyonu geçirmişse, sonbahar ve kış dönemi için aşılanmalarına gerek yok. Eğer buna yönelik herhangi bir test yaptırmadıysa, gereksiz bir aşılamayla, ‘bağışıklığın yeniden tetiklenmesi’ dediğimiz bir durumla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir.’ açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir