Apple, AB’de PWA desteğini sonlandırıyor

Apple, Avrupa Birliği’ndeki iPhone kullanıcılarının ilerici web uygulamalarıyla etkileşim şeklinde önemli bir adım attı. Bu hamle, iOS 17.4 güncellemesinde bu uygulamalara desteği sonlandırma kararı üzerine inşa edilmiş olup, hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için önemli bir ikilem oluşturuyor.

Peki, Apple neden böyle bir tutum içinde? Şirketin kararı, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren Dijital Pazarlar Yasası (DMA)’nın karmaşık gerekliliklerinden kaynaklanıyor. DMA, uyum sağlamak için önemli mimari değişiklikler talep ediyor. Apple, mevcut koşullar altında yeni bir entegrasyon mimarisi geliştirmenin mümkün olmadığını belirtti. Bu karar, özellikle bildirimler ve veri depolama gibi özelliklerle yerel uygulamalar gibi işlev görebilen web uygulamalarının iOS cihazlarda nasıl çalışacağını etkiliyor.

Apple, AB’de PWA desteğini sonlandırıyor

iOS 17.4’ün tanıtımıyla birlikte, bir zamanlar bağımsız web uygulamaları artık sadece yer imleri olarak hizmet verecek. Bu değişiklik, DMA’nın, üçüncü parti tarayıcıların kendi motorlarını kullanmalarına izin veren zorunluluğuna bir yanıttır. Bu durum, web uygulamalarının iOS’ta çalışmasının temelini oluşturan ve onların platformun güvenlik ve gizlilik standartlarına uyumunu sağlayan Apple’ın WebKit’inden sapmaları anlamına gelir.

Bu değişikliğin etkileri çok yönlüdür. Apple, güvenlik endişelerini ve kötü amaçlı web uygulamalarının bu yeni özgürlükleri kötüye kullanma potansiyelini gerekçe gösterse de, daha geniş bağlamı görmemek zor. Bu, uygulama mağazası ücretleri etrafındaki devam eden tartışmayı ve Facebook Gaming gibi şirketlerin bu maliyetlerden kaçınmak için web uygulamalarını nasıl kullandığını içerir.

Apple, bu değişikliğin sadece az sayıda kullanıcıyı etkileyeceğini, ana ekranda web uygulamalarının düşük benimseme oranlarına atıfta bulunarak belirtiyor. Yine de, şirket, bu uyum odaklı karardan dolayı geliştiricilere ve kullanıcılara yaşatılan herhangi bir rahatsızlıktan ötürü üzüntü duyduğunu ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir