Airdrop Avcılarının Dikkatine: İşte Potansiyel 10 Altcoin!

2023 yılında, bir proje dalgası kullanıcılara önemli miktarda airdrop’la manşetlere çıktı. Arbitrum, Celestia, Jupiter, Jito, Namada ve Pyth Network gibi önemli altcoin projeleri ön plandaydı. Peki ya 2024 yılında piyasaya sürülmesi beklenen potansiyel projeler? Uzmanlar buna bir göz attı ve işte sonuç.

2024’te airdrop potansiyeli olan altcoin projeleri

LayerZero

LayerZero, Blockchain alanında, bağımsız cross-chain birlikte çalışabilirliği kolaylaştıryor. Ayrıca, ademi merkeziyetçiliği, güvenliği sağlayan çok önemli bir çözüm olarak duruyor. Yakın zamanda, 8 Aralık 2023’te LayerZero, token’ını 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürmeyi planladığını doğruladı. Dolayısıyla, altcoin projesinin bu dönemde bir airdrop gerçekleştirmesi kuvvetle muhtemel.

zkSync

Matter Labs’ın geliştirdiği Ethereum’daki zk-Rollup’lar alanında bir Katman-2 çözümü olan zkSync, a16z, OKX, Crypto.com ve daha fazlası gibi büyük yatırımcılardan büyük destek aldı. Böylece, 458 milyon doların üzerinde para topladı. Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere zkSync, 2023 Mart ayında main-net’i resmen başlattı. zkSync, çok sayıda kaliteli projeyle kapsamlı bir ekosisteme sahip. Kullanıcılar, 2024’te zkSync’ten potansiyel olarak airdrop almak için bu ekosistemdeki dApp’leri deneyimleme fırsatına hala sahip.

Starknet

Starknet, Ethereum ağında zk-Rollups teknolojisini kullanan bir Katman-2 çözümü. Altcoin projesi, DApp geliştiricilerinin Ethereum düzeyinde güvenlik sağlarken geniş ölçekte çalışmasına olanak tanıyor. Starknet’in akkasındaki Starknet Vakfı, 1 Aralık 2023 tarihinde bir airdrop için anlık bir görüntü açıkladı. Sonuç olarak, bu projenin 2024 yılında kullanıcı katılımı için tokenları yayınlama olasılığı yüksek.

Scroll

Başlangıçta Ethereum’un yüksek işlem ücretleri ve yavaş işlem hızları gibi süregelen sorunlarını ele almak için zk-Rollups kullanan bir Katman 2 projesi olan Scroll, tam Ethereum uyumluluğu için zkEVM teknolojisini geliştirmeye doğru geçiş yaptı. Genel olarak Scroll, zk-Rollups platformu ve yüksek performanslı off-chain dağıtık sistemi aracılığıyla sınırsız ölçeklenebilirlik, ultra hızlı onay süreleri, kapsamlı ademi merkeziyetçilik ve maksimum güvenlik hedefliyor.

Linea

Linea, Ethereum ortamını Rollups formatında kopyalayan ve geliştiricilerin Ethereum’a benzer bir şekilde üzerine inşa etmelerini sağlayan zero knowledge (zk) Ethereum Sanal Makinesi (zkEVM) Tip 2’yi sunuyor. Bu arada, MetaMask’ın arkasındaki varlık olan Consensys, Linea’nın gelişimini yönlendiriyor.

Wormhole

Wormhole, farklı Blockchain’ler arasında token ve NFT transferlerini kolaylaştıran bir cross-chain köprü protokolü. Altcoin projesi, iki temel Blockchain’in zorluğunu ele almayı amaçlıyor. Bunlardan ilki, cross-chain token hareketi zorlukları. İkincisi ise farklı Blockchain’lerdeki dApp’ler ve akıllı sözleşmeler arasında birlikte çalışabilirlik eksikliği. Wormhole, kısa süre önce 225 milyon dolarlık yeni bir finansman turunu tamamladı. Ancak, token ihraç planlarını henüz piyasaya duyurmadı.

EigenLayer

EigenLayer, katmanlı güvenlik sorunlarını çözen restaking modeline öncülük ediyor. Restaking, ETH staker’larının kilitli ETH’yi diğer protokollerin güvenliğini artırmak için yeniden kullanmasına olanak tanıyan akıllı sözleşmeleri içeriyor. EigenLayer, kullanıcıların 18 Aralık’tan itibaren çeşitli varlıkları yeniden almalarına izin verecek. Ayrıca, projenin H1 2024’teki main-net lansmanında potansiyel airdrop’ların önünü açacak.

Xai

Offchain Labs tarafından Arbitrum’un Orbit paketine dayalı olarak geliştirilen ve oyun endüstrisi için özel olarak tasarlanmış bir Katman 3 çözümü olan Xai, geleneksel oyuncuların bir kripto cüzdanı kullanmadan değerli oyun içi öğelere sahip olmalarını ve ticaretini yapmalarını sağlıyor. Test-net’e kullanıcı katılımı devam ediyor. Ayrıca, token ihracı planı ile altcoin projesi, yakın gelecekte önemli bir airdrop potansiyeli sergiliyor.

Aleo

Aleo, Zero-Knowledge Proof (ZKP) teknolojisini kullanan açık kaynaklı merkezi olmayan bir Blockchain platformu. Proje, kullanıcı veri gizliliği ve güvenliğini odağına alıyor. Proje, geliştiricilerin Aleo Blockchain’de merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmaları ve dağıtmaları için araçlar ve API’ler sağlıyor. Test-net 3 Faz III’te Aleo, geliştiricileri kendi Blockchain’inde dApp’leri dağıtmaya teşvik ediyor. Ekip, main-net lansmanını 2024 yılının 1. çeyreğinde yapmayı planlıyor. Muhtemelen test-net katılımcıları ve node operatörleri için airdrop’lar içerecek.

Blast

Optimistic Rollups ve EVM uyumluluğunu kullanan bir Layer 2 Blockchain projesi olan Blast, Ethereum ağında ETH ve stablecoin tutan kullanıcılar için başka hiçbir Layer 2’nin başaramadığı bir ilgi sağlamayı amaçlıyor. Bu arada Blast, 2024 Mayıs ayında bir airdrop planlaması yapıyor. Kullanıcıları potansiyel airdrop ödülleri için ETH, USDT ve DAI gibi varlıkları stake etmeye davet ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir