CCI esnek ve dayanıklı iş modeliyle ikinci çeyrekte de hedeflerine ulaştı

Coca-Cola İçecek (CCI), yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin net satış geliri 23 milyar TL’ye ulaşırken, kur etkisinden arındırılmış net satış geliri %43 arttı. CCI CEO’su Burak Başarır, “İcra kabiliyetimiz ve dinamik pazarlama girişimlerimizin devamı ile 2023 öngörülerimizi ikinci çeyrekte karşılaşılan zorluklara rağmen değiştirmiyoruz” dedi.

 

Coca-Cola İçecek’in (CCI) yılın ikinci çeyreğinde net satış geliri %58 artış ile 23 milyar TL’ye ulaştı. Kur etkisinden arındırılmış net satış geliri ise %43 arttı. CCI’ın ikinci çeyreğe ilişkin finansal sonuçları %80 oranında hissesini satın aldığı Anadolu Etap İçecek’in Mayıs ve Haziran 2023 operasyonel sonuçlarını da içerecek şekilde açıklandı. CCI’ın ikinci çeyrekte raporlanan bazda faaliyet kârı (FVÖK), zamanlı fiyat ayarlamaları, iyileşen kaliteli paket karması ve ihtiyatlı operasyonel gider yönetimi ile %90,5 artarak 4,7 milyar TL’ye yükseldi. FVÖK Marjı geçen senenin aynı dönemine göre 3,4 puan artarak %20’ye ulaştı ve CCI tarihinin en yüksek ikinci çeyrek operasyonel kâr marjı elde edilmiş oldu.   

CCI CEO’su Başarır: “İkinci çeyrek performansımız iş modelimizin esnekliğinin ve dayanaklılığının kanıtı oldu”

Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde “Ana operasyonlarımızda olağanüstü zorlukların belirleyici olduğu faaliyet ortamında, 2023 ikinci çeyrek finansal performansımız iş modelimizin esnekliğinin ve dayanaklılığının kanıtı oldu. 2023’ün geri kalanında, hızla değişen dış etkenleri ve gelişen tüketici tercihlerini yakından takip ederek, ihtiyaçları, farklılaştırılmış marka portföyümüzle karşılamaya ve inovasyon odağımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İcra kabiliyetimiz ve dinamik pazarlama girişimlerimizin devamı ile 2023 öngörülerimizi ikinci çeyrekte karşılaşılan zorluklara rağmen değiştirmiyoruz. Hacim büyümesinin öngörülerimizin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğini, ciro büyümesinin ve FVÖK marjının ise sene başındaki öngörümüze paralel kalacağını değerlendiriyoruz” diye konuştu. 

Burak Başarır sözlerine şöyle devam etti: “İkinci çeyrekte faaliyet ortamımızda, bir kısmı iş planlarımızda öngörülen, bir kısmı ise beklenenden daha büyük etki yaratan çeşitli zorluklar ile karşılaştık. Buna bağlı olarak satış hacmimiz, Türkiye’de %9,4 ve uluslararası operasyonlarda %8,6 düşüş kaydetti. Pakistan’daki makroekonomik zorluklar, hane halkı üzerinde önemli etki yaratarak tüketim alışkanlıklarında değişime yol açtı. Buna ek olarak, tüketim vergisinin beklenmeyen şekilde artışı, planlanan seviyeden daha fazla fiyat artışını zorunlu kılarken, bu durum satış hacmini de olumsuz etkiledi. Türkiye ve Pakistan’ın kaydettiği hacim düşüşü, Orta Asya’da kaydedilen çift haneli hacim büyümesi ile kısmi olarak dengelendi.”

Başarır: “Fitch Ratings’in notumuzu BBB’ye yükseltmesi finansal ve operasyonel gücümüzün göstergesi” 

İkinci çeyrekte yayınladığı kredi raporunda, Fitch Ratings, CCI’ın 2022 yılında neredeyse iki katına çıkan net satış gelirleri ile Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârının not artışında etkili olduğuna dikkat çekti.

Şirketin güçlü finansal ve operasyonel performansının kanıtı olarak Fitch Ratings’in CCI’ın Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu bir kademe artırarak BBB’ye yükselttiğini kaydeden Başarır, “Bu not, ana pazarlarımızda süregelen sıkıntılara ve zorlu makroekonomik ortama rağmen sağlam finansal ve operasyonel performansımızın bir kanıtı. Dijital olarak etkinleştirdiğimiz çok kanallı stratejimizin, güçlü icra yeteneklerimizin ve yenilikçi ürün portföyümüzün önümüzdeki dönemlerde de büyümemizi hızlandırmaya devam edeceğinden eminim” ifadelerini kullandı. 

CCI’ın çevik iş modeli, güçlü insan kaynağı ve yetenek havuzu, sağlam nakit akışı üretimi ve güçlü bilançosu sayesinde bilgi birikimi ve ayak izini yeni coğrafyalara taşımak için iyi bir konumda olduğunu belirten Burak Başarır Coca-Cola Bangladesh Beverages ile öngörüşme yaptıklarını da ekledi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir