Bu Altcoin Hacklendi: Coinler Çalındı, Fiyat Çakıldı!

Yakın zamanda, popüler bir altcoin projesi için hack saldırısı yaşandı. BNB Chain tabanlı Level Finance’in bugün saldırıya uğraması sonucunda LVL fiyatı çakıldı. İşte detaylar…

Bir altcoin daha hacklendi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere BNB Chain tabanlı Level Finance, 2 Mayıs’ta bir saldırıya uğradı. Saldırgan, LVL tokenlerinden 1.1 milyon dolar çalmayı başardı. DeFi piyasası, BNB Chain tabanlı merkeziyetsiz piyasa Level Finance’in bir sonraki kurban olmasıyla bir başka saldırıya daha maruz kaldı. Ekip, 2 Mayıs’ta Twitter’da yaptığı açıklamada, istismar edilen kişinin fonları hortumlamak için akıllı sözleşmelerini hedef aldığını duyurdu.

Saldırgan özellikle “Yönlendirme Denetleyicisi Sözleşmesini” hedef alarak 214.000 LVL tokenini boşalttı. Daha sonra bu tokenları BNB tokenları ile takas ettiler. Diğer akıllı sözleşmeler, bu istismardan etkilenmedi. Gelişme sonrası LVL fiyatı yüzde 13’lük bir düşüş ile 7.52 dolardan el değiştiriyor.

Level Finance nedir?

Ekip ayrıca likidite havuzlarının ve DAO hazinesinin etkilenmediğini ortaya koyarak kullanıcılara hafif bir rahatlık sağladı. Ayrıca 12 saat içinde oldukça hızlı bir şekilde bir yama dağıttı. Ekip ayrıca, daha sonra saldırıya dair bazı bilgiler sunacağını umduğunu belirtti. DeFi saldırıları piyasayı rahatsız etmeye devam ediyor ve bazı durumlarda denetimler bile bunların gerçekleşmesini engellemeye yetmiyor.

Level finance, merkeziyetsiz ve gözetimsiz bir perpetual piyasadır. BNB Chain üzerine inşa edilen platformun şu anda 32,5 milyon dolarlık bir TVL’si var. Saldırıdan önce, yaklaşık 41 milyon dolarlık bir TVL’ye sahipti.  Level Finance’in sağladığını belirttiği özellikler arasında programatik likidite havuzları, sermayenin verimli bir şekilde riskten korunması ve risk yönetimi bulunmaktadır. LVL token, ekosistem genelinde kullanımı teşvik eden ağın yardımcı token’ıdır.

2023’te DeFi hackleri artışta

Son haftalarda gerçekleşen diğer saldırılarla birlikte 2023’teki hack sayısı artıyor. Hala 2022’deki kadar kötü değil, ancak bu durum tek bir büyük hack ile hızla değişebilir. Örneğin, hackerlar Şubat ayında 20 milyon dolar çaldı ve bu, 2022’yle kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. Kriptokoin.com oalrak da bildirdiğimiz üzere yılın en önemli hack saldırıları arasında Euler Finance ve Sentiment yer alıyor. İlkinde 197 milyon dolar çalınırken, ikincisinde bu rakam 1 milyon dolardı. İlginç bir şekilde, ekipler her iki durumda da fonların çoğunu iade etmek için bilgisayar korsanlarıyla pazarlık yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir