AMD, Zen 5 Mimarili Ryzen 8000 İşlemcileri 2024 Yılında Tanıtmayı Planlıyor

AMD, Zen 5 mimarili işlemcileri için gaza basmaya devam ediyor. DigiTimes‘ın yeni tarihli bir raporunda yaklaşan bazı işlemcilerden bahsediliyor. “Granite Ridge” olarak bilinen işlemciler Zen 5 çekirdek mimarisinden faydalanacak ve 2024’ün sonlarında sunulacağı iddia ediliyor. Bunun yanında, sektör kaynaklarından gelen bilgilere göre masaüstü ve mobil AMD işlemciler 2026 yılına kadar 4nm’in altındaki teknolojilerle üretilmeyecek.

@harukaze5719, DigiTimes ve YouTuber MLID tarafından sağlanan bazı sızıntılarla birlikte yeni bir yol haritası hazırladı. AMD’nin 2025 yılında yeni bir seriyle EPYC sunucu işlemcilerini yenilemesi bekleniyor. Bu çipler muhtemelen 3nm ile üretilen ilk AMD yongaları olacak. Öte taraftan, yol haritasında başka bir 3nm çip görünmüyor.

Eğer tablo doğruysa HEDT kullanıcıları 2025 yılında “Shimada Peak” kod adlı Threadripper işlemcilere göz atma fırsatı bulacak. İşlemciler 4nm veya 6nm süreçleri üzerine inşa edilecek, muhtemelen Zen 5 mimarisini kullanacak.

DigiTimes kaynaklarına göre Ryzen 8000 Granite Ridge işlemciler 2024 yılında sahneye çıkıyor. Kaynak özellikle Granite Ridge’in “2024’ün sonunda” piyasaya sürüleceğini söylüyor. Büyük ihtimalle 2024 yılı bitmeden masaüstü kullanıcıları Zen 5 mimarisinin gücünden faydalanmaya başlayacak. Aynı şekilde, hangi TSMC teknolojisinin (4nm/6nm) kullanılacağı belli değil.

Mobil platformdan devam edecek olursak, Zen 4 CPU ve RDNA 3 GPU mimarisini temel alan Ryzen 7000 işlemcili dizüstü bilgisayarlar yeni yeni piyasaya çıkmaya başladı. Yüksek ihtimalle 2024 yılında Zen 5 mimarili Ryzen 8000 mobil yongalar yeni dizüstülere hayat vermeye başlayacak. Bu dönemde ayrıca Escher kod adlı giriş seviyesi farklı işlemciler de piyasaya sunulacak. Maalesef, yol haritasında hangi GPU mimarilerinin kullanılacağı belirtilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir