ALES Sonuç Sorgulama Sayfası: ÖSYM ALES Sonucu Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Lisans eğitimlerini tamamlamalarının ardından Yüksek Öğretim ile eğitim serüvenlerini devam ettirmek isteyenler, 16 Nisan tarihinde gerçekleştirilen yılın ilk ALES’ine girmişti. ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre 2023 yılı ALES 1 sonuçları açıklandı. Peki ALES sonucu nereden, nasıl öğrenilir? ALES puanı kaç yıl geçerlidir?

16 Nisan 2023 Pazar günü düzenlenen oturumla, 2023 yılının ilk ALES’i gerçekleşmiş oldu.

Yüksek lisans yapmak ve kariyerini akademik olarak devam ettirmek isteyenlerin girmiş olduğu Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın sonuçları, ÖSYM tarafından resmi web site üzerinde yayımlandı.

ALES Sonucu Nereden, Nasıl Öğrenilir?

ÖSYM, ALES sonuçlarını 10 Mayıs Çarşamba 2023 tarihinde açıkladı. ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklamada; 16 Nisan 2023 tarihinde uygulanan 2023 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2023-ALES/1) değerlendirmesinin tamamlandığı ifade edildi.

ALES’e girmiş olan adaylar ÖSYM web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sonuçlarına erişim sağlayabilir. 

ALES SONUÇ SORGULAMA EKRANI

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES puanları, sonuçların açıklandığı tarih itibariyle 5 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Birden fazla ALES puanı olanlar, geçerlilik süresi dahilinde başvurularında istedikleri ALES puanını kullanabilmektedir. Geçerlilik süreci içerisindeki en yüksek puan ile başvuru yapılabilir. Son ALES puanını kullanmak zorunlu değildir.

ALES cevap kağıtları da erişime açıldı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir